Chinchilla Kedi Özellikleri

15 Haziran 2023
Chinchilla Kedi Özellikleri

Persian yani İran kedilerinin alt bir ırkı olan bu kediler tam olarak günümüzde farklı bir ırk olarak kabul görmeseler de bu yönde çalışmalar gerekli kuruluşlar tarafından başlatıldığı bilinmektedir. Chinchilla isimli bir fare türünden ismini alan bu ırk, daha çok karakter olarak İran kedisi özellikleri taşır. Uzun ve yumuşak tüyleri anında dikkat çeker. Çocuklarla kolaylıkla anlaşan, sevecen ve arkadaş canlısı bir kedidir.

Chinchilla Kedi Tarihçesi

1800'lü yılların sonunda Chinnie isim bir kedi ile başlayan kariyeri, mavimsi tonlarda bir İran kedisi ile tam olarak ırkı bilinmeyen bir kedinin çiftleşmesi sonucu gümüş bir tekir ile çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. 1888 yılında İngiltere’deki kedi gösterilerinde ödüller bile aşmıştır. Yurtdışında bilinen adlarından birisi “Gümüş İran Kedisi” olsa da muhteşem güzelliği isminin önüne dünyanın her yerinde geçmiştir.

Chinchilla Kedisi Karakteri

İletişim kurulması kolay bir kedi türü olması ve çevresiyle uyumu görüntüsünün yanında diğer pozitif özellikleridir. Zekâ seviyesi yüksek olan bu kedilerin, etrafında gelişen tüm olaylardan haberdar ve sempatik tavırları vardır. Sahiplerine içtenlikle bağlıdır ve oldukça duygusal bir karaktere sahiptir. Karakterine bağlı sakinlik yaşam alanlarının da gürültüsüz ve sakinlik içerisinde olmasını gerektirir. Birçok kedi ırkına göre orta derecede hareketli olsa da avcılık ve oyun oynamayı severler. Tüm ırkın aynı özelliklerine sahip olamayacağı gibi kedinin kendi karakterinin de etkisi bulunduğu unutulmamalıdır.  

Chinchilla Kedisi Fiziksel Özellikleri

Uzun tüylü ve orta büyüklükte vücut yapısına sahiptir. Basık yüz ve burna sahip İran kedilerinin aksine çok daha yuvarlak ve orta büyüklükte bir burna sahiptir. Renkleri bebeklikten koyu olarak başlayıp, büyüdükçe ilginç bir şekilde açık hale gelmektedir. 3.5-7kg arası vücut ağırlığına sahip olabilirler. Gümüş ve sarı tonlu gölgelendirmeler olabilir. Tamamen beyaz ve krem rengi tonları tüy renklerinin en belirleyici renkleridir. Bu kedilerin bu kadar havalı olmasının en büyük sebebi ışıltılı ve parlak tüyleridir. İran kedisinin alt ırkı olsa da yüz hatları onlara göre daha yuvarlak ve sevimlidir. Gözleri kafasında oldukça büyük ve ilgi çekici bakışlara sahiptir.

Chinchilla Kedisi Bakımı ve Sağlığı

Sağlıklı ve gerekli yaşam şartlarını sunduğunuz taktirde ortalama ömrü 12-15 yıldır. Üst ırkından gelen bir takım genetik hastalıkları da beraberinde getirebilir. Uzun tüyleri bakımı konusunda sahiplerini en çok zorlayacak durumdur. Günlük taranması kesinlikle atlanmamalıdır. Bu hem tüylerinin birbirine dolaşmasının önüne geçerken hem de tüy yutma seviyesini minimize edecektir. Mevsim geçişlerinde ekstra dökülen tüyler bu uzun ve ince tüylü kedilerde bir süre problem yaşamanıza neden olabilir maalesef. Bu tür uzun kedileri tüylerde sindirim sistemini rahatlatmak amacıyla kedi malt macun ve kedi çimi tarzı ürünlerin kullanılması son derece gereklidir. Kocaman gözlere sahip bu hayvanlarda ara ara göz akıntısı görmeniz olasıdır. Bunun temiz ve nemli bir bezle temizlenmesi gerekebilir. Genel olarak sağlıklı bir ırk olmasına rağmen üst ırkı olan İran kedilerinden gelme, polikistik böbrek hastalıklarının ortaya çıkması beklenebilir. Ayrıca bu tip cins kedilerin kaliteli mamalarla beslenmesi ileride oluşabilecek hastalıkların önüne geçmesi açısından değerlidir.

Haber Yorumları