Chow Chow Özellikleri

25 Haziran 2023
Chow Chow Özellikleri

Çov-çov, Çin kökenli köpek ırkı. Halk arasında "Aslan köpeği" ve "Çin Aslanı" olarak da bilinir.

Fiziksel Özellikleri

Yetişkin erkekleri ortalama 56 cm boya, dişileri ortalama 51 cm boya erişebilirler. Ağırlıkları 20–31 kg arası değişir. Kürkleri iki katmanlı yapıdadır ve soğuktan oldukça iyi korur. Tüm bedenleri tek renk, siyah, kızıl, mavi, kahverengi, krem rengi ya da beyaz olabilir.Bu köpek siyah dili ile diğer köpek türlerinden ayrılan bir cinstir.

Karakter Özellikleri

Çov çov köpekler arasında dominant olmak ister. Onlardan itaat beklenmemelidir yine de sahibi tutarlı ve sakin biri olursa eğitilebilir. Ancak komutların bir amacı olması gerekir. Aile bireylerine sadıktır ama genellikle bir tek kişiye bağlanır. Bazı uzmanlar kısa tüylü olanların uzun tüylülere göre daha hızlı öğrendiklerini iddia ederler.Sıcağı hiç sevmez. Bazıları Tasma-Kayışı kabullenmek istemez. Genelde sakin, uslu ve kibardır. Çocuklarla arası iyidir. 2-4 aylıktan itibaren sosyalleştirilmezse doğası gereği koruyuculaşır. Kişilikleri genellikle yetiştirilmeleriyle alakalıdır. Uslu, sessiz, sakin ve çocuklara karşı dostluğu göz önünde bulundurulunca, çov çov dikkatle sosyalleştirilirse mükemmel bir aile köpeği olabilir. Günümüzde çov çov aile köpeği olmanın yanı sıra bekçi olarak kullanılır.

Sağlık

Kalça displazi, mide kanseri ve kulak enfeksiyonları gibi hastalıklara yatkın olan köpek, göz kapağı anomalisi olarak nitelendirilen entropin hastalığına yatkın köpeklerdir.Ortalama yaşam süreleri 14 ile 16 yılları arkasındadır.

Tarihçe

Çov çov'un anavatanı Çin'dir ve dünyanın nadir ve eski ırklarından biridir. Chow Chow köpeğinin tarihteki ilk kayıtları ise Han İmparatorluğunun milattan önce 206 senesine ait çanak ve çömleklerde yer almaktadır. Dönemin çin imparatorunun 2.500 çift Chow Chow ‘a sahip olduğu anlatılır.

Fakat yapılan çalışmalar çov çov’un tarihinin bundan çok daha eskilere dayandığını ve çov çov’un spitz türü köpeklerin de atası olduğunu iddia etmektedir.

Çov çov'un iskelet yapısı birkaç milyon yıl öncesine dayanan fosilleşmiş köpek kalıntılarına benzemektedir. Bu ırkın binlerce yıldır çinde avcı, araba çekicisi ve tekne bekçisi görevlerini üstlendiği ayrıca etinin aranan bir yemek türü olduğu ve hala iyi bir yemek olarak yendiği bilinmektedir. bu ırk Kurt, keklik ve vizon avında çok başarılıdır.

1820’lerde çov çovlar Londra Hayvanat Bahçesi’nde “Çin’in vahşi köpekleri” olarak sergilenmiş, fakat çov çovlar batı dünyasındaki asıl ünlerini Kraliçe Victoria’nın yüzyılın sonlarına doğru bir çov çow edinmesiyle kazanmışlardır.

Haber Yorumları