Cane Corso Özellikleri

25 Haziran 2023
Cane Corso Özellikleri

Kaslı fakat aynı zamanda estetik görünümü ile dikkat çeker. İtalyan orijinlidir. Oldukça güçlü ve çevik olan bu köpekler, orta irilikte köpek sınıfındandırlar. Kemik yapıları da kasları gibi gelişmiştir. Kürek kemikleri arasındaki yükseklik, ırkın belirleyici özelliklerinden biridir. Uzun bir ağız-burun yapısına sahiptirler. Burun kenarları hafif şişkin görünümlüdür.

Cane Corso cinsi köpekler, esasında av ve savaş köpeğidir. Güçlü bir savaş köpeği olan Canis Pugnax cinsinin soyundan gelirler. Askerlerin destek güç veya avcılık gibi amaçlarla kullandığı Cane Corsolar, daha önce köpeklerin boğalara saldırmasına dayanan boğa oyunlarında kullanılırlardı. 1980’li yıllarda nesli tükenme noktasına gelen bu cins köpekler, farklı ülkelerin katkılarıyla kurtarıldı.

Fiziksel Özellikleri

Cane Corsoların tüyleri kısadır, sert, dik ve sık bir tüy yapısı mevcuttur. Tüyün altındaki deri kalındır.Türün en çok görülen renkleri siyah, gri, açık gri ve kahverengi tonlarıdır.

Ortalama boyu erkeklerde 64 – 69 cm, dişilerde ise 58 – 61 cm’dir. Kilosu ise erkeklerde ortalama 45 – 50 kg, dişilerde 40 – 45 kg’dır

Erkek türleri dişilere göre daha geniş omuz yapısına sahiptir.

Sağlık

Ömürleri ortalama olarak 10-12 yıl civarındadır. Sarkık ağızları ile de bilinirler. Bu türün genel rahatsızlıkları kiraz göz ve kalça çıkıklığıdır. Kiraz göz nadir olarak düzelebilmektedir. Kalça çıkıklığı kontrol edilip MR sonucuna göre belirlenir. Türün bir diğer özelliği mastif olmasıdır.

Yapısı ve karakteri

Çabuk eğitilebilen, zeki, oldukça hareketli ve çevik bir köpektir. Sahibine ve ailenin diğer üyelerine son derece sadıktır. Sert görünümüne karşın, çocuklarla en iyi anlaşan köpek ırklarından biridir. Bekçi ve yakın koruma köpeği olarak görevini eksiksiz yerine getirir. Diğer köpeklere karşı pek müsamahalı değildir. Yabancı gördüğü kimselerle tanıştırılmadığı sürece onlara kuşkuyla yaklaşır. Birçok iri ırk gibi, bu ırkta da yavruluk döneminden başlayacak bir itaat eğitimi ve sosyalleştirme, ileride sorunlar yaşanmasının önünü alacaktır.

Ev ortamına uyum sağlar ve ev içerisinde sessiz, uysal, ağırbaşlı bir tavır sergiler. Enerji yüklü bir ırk olduğundan, evde beslenen Cane Corsolar düzenli olarak yürüyüş ve egzersiz yapabilmelidir. Ancak ideal yaşam alanları bahçeli evler ve çevresinde açık alan bulunan yerlerdir.

Çok iyi bir koruma ve bekçi köpeğidir. Bunun yanı sıra polis köpeği olarak da yararlanılmaktadır.

Haber Yorumları