Jack Russell Terrier Özellikleri

27 Haziran 2023
Jack Russell Terrier Özellikleri

Jack Russell köpeğinin kökenleri 1800’lü yıllara dayanmakta olup ilk olaak Birleşik Krallık’ta ortaya çıkmıştır. Ancak türün geliştirilmesi tamamen Avustralya’da gerçekleştirilmiştir. Bu çalışkan, enerjik köpekler Avustralya’da işçiler ve çiftliklerde haşerelere karşı kullanılmıştır. Tür İngiltere’de Fox Terrier köpeğinin ırkları kullanılarak geliştirilmiştir. Fazlaca dayanıklı ve cesaretli olması ile bilinen Jack Russell köpeği dünyanın en popüler ırklarındadır.

Mükemmel aile hayvanı olma özelliğine sahip Jack Russell köpeği bir çok film ve çizgi filme konu olmuş bir ırktır. Özellikle Maske filmi ile tanınan bu köpek dünyada hızla nam salmıştır. Her daim sevecen, akıllı ve cesur kişiliği ile ön plana çıkmakta olan küçük dostumuz çevresine ve ailesine karşı olan bağı ile gönülleri kazanmayı başarmıştır. Günümüzde dünyanın bir çok farklı noktasında ailelerin en yakın dostu olarak anılmaktadır.

Son derece cesaretli, hızlı ve akıllı olan Jack Russell köpeği mükemmel avcı yeteneğine sahiptir. Bununla birlikte genç yaşta sosyalleştirilmesi durumunda bir hayli uslu olabilmektedir. Aksi taktirde bir hayli yıkıcı ve gürültülü olacaktır. Profesyonel köpek eğiticilerinden destek almanız gerekebilir. Kendine son derece güvenen yapısı ile Jack Russell köpeği adeta korkusuzdur. Her ne kadar küçük görünümlü olsa da oldukça cesur ve atletiktir. Eğitilme konusunda biraz inatçı tavırlar sergilese de otur, kalk, aşağı, yukarı, kalk, al gibi komutları kolayca öğrenecektir.

Jack Russell Köpek Görünümü

Jack Russell genellikle küçük ve mükemmel olarak adlandırılan muazzam bir görünüme sahiptir. Oldukça iyi orantılanmış vücut ölçüleri kusursuz görünümü ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Kafası oldukça düz ve orta derecede genişliğe sahiptir. Burnu ise sivri bir görünüme sahip kaslı bir yanak yapısı ile çevrelenmektedir. Her zaman keskin ve uyanık bakışlar atmasına yardımcı olan suraat hatları Jack Russell köpeğini inanılmaz sevecen yapmaktadır.

Omuzu iyi gelişmiş kas kütleleri ile çevrili olup bir hayli sağlamdır. Ceketine gelince, Jack Russell köpeği yumuşak astarı ve pürüzsüz tüy yapısı ile eşsiz bir görünüme sahiptir. Türün kabul edilen renkleri siyah işaretli beyaz, siyah-beyaz ve tan işaretli beyaz kaplamadır. Ortalama vücut ağırlığı erkeklerde 9 kg kadar çıkabilirken dişilerde 8 kg civarlarındadır.

Sağlık Durumu

Jack Russell köpeği sağlıklı ve uzun ömürlü bir hayat sürebilmesi için her daim kaliteli köpek maması ile beslenmelidir. Beraberinde besinlerinin diyete uygun olarak tüketilmesi önemlidir. Düzenli öğün aralıkları ile gerçekleştirilecek olan tüketimlerin yanı sıra köpeğinizin bakım uygulamalarını da asla ihmal etmeyiniz. Jack Russell köpeğinin ortalama yaşam beklentisi 13 ile 16 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Jack Russell kalıtsal hastalıklara sahip olabileceği gibi her daim düzenli veteriner kontrolüne tabi tutulmalıdır. Ayrıca parazitlere karşı aşı uygulamaları yaşam süresini uzatmaktadır. Köpeğinizin zinde ve fit kalması için günlük egzersiz ihtiyaçlarını karşılamanız gerekmektedir. Bu genellikle doğal ortamda yapacağınız bir yürüyüş yada getir-götür oyunu olabilir. Unutmayınız ki yalnızca Jack Russell köpeği değil tüm köpek türleri sevgi ve saygı ile büyütülmesi durumunda daha sağlıklı, mutlu ve uzun ömürlü olacaktır. Onları her daim ailenizin bir parçası olarak görmeyi unutmayınız.

Bakımı

Jack Russell köpeğinin her daim yaşamsal faaliyetlerini en üst düzeyde tutulması için düzenli bakım ihtiyacı duymaktadır. Diğer köpek cinslerinde olduğu gibi bu türünde cildinin en iyi durumda kalması için tüylerinin haftalık birkaç kez taranması önerilmektedir. Beraberinde yılda birkaç defa ılık bir banyo ile ölü tüylerden kolayca arınacaktır.

Jack Russell köpeği egzersiz ihtiyacını karşıladıktan sonra nemli bir bez ile vücudu ve kulakları silinmelidir. Bu genellikle kulak içinde biriken bakterilere karşı en etkili çözümdür. Beraberinde ayak sağlığının korunması için aylık tırnak kesimi sağlanmalıdır. Tüy bakımı, tırnak ve deri temizliği için köpek kuaförlerinden yardım alabilirsiniz. Öte yandan Jack Russell köpeğinin her daim temiz ortamda bulunmasına dikkat ediniz. Bahçe ortamında yaşaması durumunda zehirli otlara karşı önlem alınız.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar İle İletişimi

Jack Russell köpeği yavruluktan itibaren sosyalleştirilmesi durumunda harika bir evcil hayvan olabilmektedir. Ancak haylaz kişiliği ile bilinen bu sevimli dostumuz daha küçük çocuklara istemeden zarar verebilmektedir. Bu nedenle daha büyük çocuklarla daha sıkı bir arkadaşlık kurduğu söylenmektedir. Öte yandan eğlenceli kişiliği her daim çocuklarla oyun ihtiyacı doğurmaktadır. Ayrıca Jack Russell köpeği kendisine iyi davranılması halinde yabancı çocuklara karşı asla saldırgan olmayacaktır. Öte yandan diğer evcil hayvanlarla tanıştırılırken dikkatli olmanız gerekmektedir. Küçük olmasının yanı sıra büyük bir yüreğe sahip Jack Russell köpeği diğer köpeklere karşı haylazlık sergileyebilmektedir. Kedileri ise daha çok kovalamayı tercih edecektir.

Jack Russell Cinsi Köpek Özellikleri

• Küçük boyutları ile bilinmekte olan Jack Russell köpeği son derece sadık ve şefkatlidir.
• Uygun şekilde sosyalleştirilmesi durumunda her yaştan çocuk ile iyi geçinmektedir.
• Tüy yapısının kısa olmasından dolayı bakım ihtiyacı azdır.
• Son derece çevik ve hızlı bir köpektir.
• İnanılmaz akıllı olması ile bilinen bu tür dünyanın en zeki köpekleri arasındadır.
• Yaşamı boyunca son derece hareketli ve eğlencelidir.
• Yalnız kalmaktan asla hoşlanmamaktadır.
• Sıkılması durumunda yıkıcı ve havlayıcı olabilmektedir.
• İnanılmaz avcı özelliği ile bilinmektedir.
• Çok fazla egzersiz ve sosyalleşme ihtiyacı gerektirmektedir.
• Aynı cinse sahip diğer Jack Russell köpeklerine karşı agresif hareketler sergileyebilmektedir.

Hastalıklar

Jack Russell her ne kadar sağlıklı bir ırk olarak bilinse de bazı kalıtsal hastalıklardan sıkıntılı olabilmektedir. Eğer ki kendinize bir Jack Russell sahiplenmeyi düşünüyorsanız köpeklerde yaygın görülen hastalıklar konusunda bilgi sahibi olmanızda fayda var. Özellikle Jack Russell köpeğinde rastlanmakta olan kalıtsal hastalıklar;

• Kalça Displazisi ( Bu hastalık uyluk kemiğinin kalça eklemine sıkıca oturmaması durumunda ortaya çıkmaktadır. Bazı köpek cinslerinde arka bacaklarından birinde veya her ikisinde de ağrı ve topallama gösterirken, bazı köpek cinslerinde hiçbir ön belirtiye rastlanmamaktadır. Genellikle bu hastalık köpeğin yaşlanması ile şiddetlenecektir. Hastalığın tanısının konması için kalça röntgeni gerekmektedir. Bu hastalık kalıtsal olmasına rağmen, yüksek kalorili besin tüketimine bağlı hızlı büyüme, şiddetli ters hareket yada düşerek yaralanma sonucunda kötüleşmektedir.)
• Katarakt ( Genellikle genç katarakt olarak bilinen bu hastalık köpeklerde 1 ile 2 yaş aralığında görülmektedir. Nadiren de olsa ileri aşamada körlüğe sebebiyet vermektedir. Bu kalıtsal sorunu taşıyan köpekler çiftleştirilmemelidir.
• Hipotiroidizm ( Bu hastalık genellikle zor tespit edilmektedir. Tiroid hormonlarının anormal derecede düşük üretilmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Genellikle bu hastalığa sahip köpeklerde göz akıntısı, soluk almada sıkıntı ve halsizlik görülmektedir. Teşhisin konulması durumunda günlük tiroid hapı tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu tedavi köpeğin yaşamı boyunca devam ettirilmelidir.)
• Hemeralopia ( Gündüz körlüğü olarak bilinen bu hastalık genellikle yavru köpeğin sekiz haftalık olduğu dönemde sahibi tarafından kolayca fark edilebilmektedir. Hastalığın en belirgin yan etkisi yavrunun hareket halinde sürekli bir şeylere çarparak tökezlemesi olarak tanımlanır. Güneşe çıktığında oldukça sersem hareketler sergileten bu hastalık gece olduğunda ortadan kaybolmaktadır. Erken teşhis oldukça önemlidir.
• Kalıtsal Polinöropati ( Bu hastalık genellikle yürüme bozukluğuna yol açması ile bilinmektedir. Köpekte koordinasyon ve dengesizlik durumuna yol açmaktadır. Genellikle oldukça hafif yada çok şiddetli görülmektedir. Genellikle bir yaşının altında ki köpeklerde görülse de oldukça ani bir şekilde çıkabilmektedir. Bu hastalığa sahip köpek yürüme zorluğu çekebilir hatta düşebilir.

Yukarıda belirtmekte olduğumuz hastalıklar yalnızca bu cinse özgü değildir. Jack Russell köpeğinde bu kalıtsal hastalıklar görülebileceği gibi hiç biri ile karşılaşmaması da oldukça olasıdır. Ancak köpek cinslerinde genellikle rastlanan bu kalıtsal sorunlara karşı köpeğinizi yavruluktan yetişkinliğe kadar düzenli veteriner hekim kontrolüne götürmeniz de fayda var.

Haber Yorumları