Scottish Fold Özellikleri

15 Haziran 2023
Scottish Fold Özellikleri

Scottish Fold, bir kedi ırkıdır. Genellikle gri tonlarında olan Scottish Fold, 1961 yılında İskoçya'da William Ross adındaki bir çiftçi tarafından fark edilmiştir. 1966 yılında kulak kıkırdağındaki bir mutasyon sebebiyle küçük ve içe doğru kıvrık kulak yapısı ile ünlenmiş olup GCCF (Governig Gouncil of the Funcy) tarafından kayıt altına alınmıştır.CFA (Cat Fanciers Association) tarafından, 1978 yılında şampiyonluk kazanmış olan Scottish Fold, en sevilen ve bakılan ırklar arasında yerini almıştır. 1980 yılından beri de ayrı bir kedi ırkı olarak kabul edilmiş ve ACF, CFF, CFA gibi birçok organizyon tarafından da kayıt altına alınmıştır. Diğer ırklara göre çok farklı kulak yapısına sahip olan Scottish Fold, 1960'lı yıllarda ”Governing Council of the Cat Fancy” adlı kuruluş tarafından resmi olarak kedi ırkı olarak kayıt edilmiştir. Kayıt edildikten 10 yıl sonra kulağındaki farklı yapının enfeksiyonlar ve genetik bozukluklardan kaynaklandığı tespit edildiği için, hastalığın genetik olmasından dolayı kayıt ve kabul işlemleri durdurulmuştur.Bazı kaynaklara göre bu ırkın British Shorthair'den geldiği kabul edilir.

Scottish Fold cinsinin başlıca özellikleri ise şunlardır:

  • Kılları kısadır, ancak Scottish Fold longhair isimli uzun kıllı bir türü de vardır.
  • Kılları çok çeşitli renklerde olabilir. Bu ırkta sıkça görülen kıl renkleri arasında tekir, tekir-beyaz, krem, duman, portakal sayılabilir.
  • Göz renkleri kıl renklerine bağlı olarak değişiklik gösterir, genellikle bakır ve altın renkli gözlere sahip olsalar da mavi veya yeşil gibi farklı göz renkleri de görülebilir.
  • Scottish Fold kedilerin gözleri orta büyüklükte, kafaları yuvarlak biçimlidir.
  • Ağırlıkları ortalama 3–5 kg arasındadır.
  • Ortalama yaşam süreleri 11 ile 14 yıl arasındadır.

Scottish Fold cinsi kedilerin karakterleri ise uyumlu, sakin, oyuncu ve cana yakındır. Kendi başlarına kaldıkları zaman bile oyun oynayarak vakit geçirirler.

Kalıtsal hastalıkları ve sağlığı

Sanılanın aksine Scottish Fold ırkı kedilerin tamamı hastalıklı değildir. Ancak eğer Scottish Fold cinsi kedi, kendi cinsinden bir kediyle çiftleşirse doğacak yavrunun böbrek rahatsızlıkları, 2-10 yaş arasında ortaya çıkan kalp rahatsızlıkları veya Osteokondrodisplazi Hastalığıyla (Doğuştan Eklem Rahatsızlığı) doğması olağandır. Bu tür kediler hastalığa yatkın bir yapıya sahiptirler. Bundan dolayı sağlığı için haftada 1-2 kez kıllarının taranması, kulak ve göz sağlığının dikkate alınması ve özellikle rutin veteriner hekim kontrolünde tutulması gerekir. Ek olarak avcı yapısı dolayısıyla bulunduğu ortamdaki sinek, böcek gibi hayvanları avlarlar. Dolayısıyla parazitlere karşı çeşitli aşıların daha tam yetişkin olmadan önce yapılması önemlidir.

Ayırıcı Özellikleri

Scottish Fold ırkı kediler genel olarak kıvrık kulaklarıyla bilinse de uzun kulaklı varyasyonları da vardır. Bu uzun kulaklı Scottish Fold ırkı kedilere Scottish Straight dendi. Bu cins kedilerin kulakları katlanmamıştır, fakat yine de Scottish Fold olarak anılır.

Vücut Yapısı

Scottish Foldlar orta boyutlu kedi sınıfındadır. Genellikle kül rengindedir. Erkekler ortalama olarak 5 kg ağırlığında ve dişiler 7-4 kg ağırlığındadır. Vücut yapısı (özellikle baş ve yüz kesimi) genellikle yuvarlak, gözleri iridir. Geniş aralıklı gözleriyse “tatlı” bir ifade takar.

Duygusal Yapısı ve Mizaç

Scottish Fold ırkı kedilerin, hepsinde olmasa da neredeyse tümünde diğer cinslerden daha ince bir ses tonu ve çeşitli duygusal durumlara bağlı kendine has bir mırlama, hırlama ve miyavlaması vardır. Scottish Fold ırkı kediler tür fark etmeksizin avcı ve sevecen bir yapıya sahiptirler. İnsanlarla eğer ortamda avlayabileceği veya dikkatini dağıtacak herhangi bir etken olmazsa oyun oynamayı severler. Yalnızlıktan ise nefret ederler.

Haber Yorumları