Sarman Kedi Özellikleri

15 Haziran 2023
Sarman Kedi Özellikleri

Sarman kedi aslen tekir kedi ırkındandır. Kedi denildiğinde birçok kişinin aklına ilk olarak onların görüntüsü gelir. Etkileyici tüy renkleri nedeniyle asil ve bir o kadar sevimli bir duruşa ve karaktere sahiplerdir. Ayrıca sakin yapıları ve sevecenlikleri dolayısıyla sahiplenilmek için çok tercih edilir.  Melez bir kedi ırkı olan bu sevimli dostların kökleri ile ilgili bilgiler yeterli düzeyde değildir. Buna rağmen genel kanı, ilk olarak 14. yüzyılda Fransa’da görüldükleri üzerinedir.

Tekir kedi ırkından gelen sarmanlar hep sarı renkte olarak bilinirler. Fakat bu kediler turuncu veya daha koyu renklerde ya da karışık renklerde olabilirler. En yaygın olarak görülen renkleri ise beyaz ve sarı karışımıdır.  Eşsiz güzellikteki renkleri ve kusursuz görünümleri isimlerinin belirlenmesinde etkili olmuştur.

Sarman Kedi Özellikleri

  • Genellikle sakin, sosyal ve uyumlu kedilerdir.
  • Sarman kedilerinin %80'e yakın olanları erkektir. Nadiren dişi sarmanlar ile karşılaşılır.
  • Uykuya düşkün bir cinstir, sakin bir hayat sever.
  • Kilo almaya yatkınlardır.
  • Sessiz kedilerdir.
  • Oyun oynamayı severler.
  • Ev yaşamına çok hızlı uyum sağlarlar.

Sarman Kedi Ne Kadar Yaşar?

Düzenli ve kaliteli bir hayat yaşayan her kedi gibi ortalama olarak 15 ile 18 yıl arası yaşamaktadırlar. Sağlıklı bir hayat ve düzenli veteriner hekim kontrolü de uzun yaşamasına destek olmaktadır.

Sarman Kedi Bakımı Zor Mu?

Sarman kedi bakımı için özellikle dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmamaktadır. Kaliteli mama ile beslemek, tuvaletini temiz tutmak, taze içme suyuna ulaşmasını sağlamak ve düzenli veteriner hekim kontrolleri ile oldukça kolay bakımları bulunmaktadır. Ayrıca duygusal ve sahibine bağlı bir cins olduğu da unutulmamalıdır.

Sarman Kedi Çok Tüy Döker Mi?

Kedilerin tüy dökmeleri hem mevsimsel hem de beslenme ve bakım ile alakalı konulardır. Kaliteli bir mama ile beslenen ve haftada 1 kere uygun bir fırça ile düzenli taranan kedinizin tüy dökümünden endişelenmenize gerek olmayacaktır. Premium kalitedeki mamalar besleyiciliği ile kedinizin tüylerinin de sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Mevsim geçişlerinde ise mevsime bağlı olarak tüy dökümü yapması normal bir durumdur.

Sarman Kedi Hırçın Mı?

Sarman yani sarı kediler kedi cinsleri arasında hırçınlıktan en uzak kedilerden biridir. Oldukça oyuncu olan ve ev ahalisine kalpten bir sevgi ile bağlanan sarmanlar sinirli ya da hırçın değillerdir.

Haber Yorumları